Výlet do Protivína

Nevíte, kam vyrazit o víkendu? Připravujete školní výlet? Přijeďte do Protivína. Nečekaná exotika!

Protivín, to není jenom známý Pivovar Platan. Na návštěvníky se těší i Krokodýlí ZOO, kde můžete v bezpečí pozorovat desítky těchto tajemných predátorů. Čeká na vás Zoologické muzeum plné koster zvířat, expozice Jiřího Koláře, výstava exotické přírody, několik naučných stezek vedoucích krásnou jihočeskou přírodou a mnohem více.


Protivín se na své návštěvníky těší a dobře se o ně postará. Parkování zdarma na náměstí, dětské hřiště za rohem nebo příjemné informační centrum v kaplance vám jistě zpříjemní pobyt ve městě. Bude to tady bavit mámu, tátu a pochopitelně především děti! Na výletě do Protivína si společný volný čas skvěle užijete. Příjemně strávený den můžete zakončit v jedné z protivínských restaurací. Tak vzhůru na výlet!

Cestykrajem Videotour
  • Krokodýlí zoo
  • Naučné stezky
  • Exotická příroda
  • Pivovar Platan
  • Kaplanka
  • Zoologické muzeum
  • Království času

Výstava Josefa Miloty

Protivínský rodák i starousedlík Josef Milota se narodil 11. 4. 1938. Krajinomalbě se začal věnovat již v mládí, ale touha létat ho přivedla nejprve do pilotní školy v Kremnici. Osud však zasáhl jinak a tak po vyučení ve strakonické zbrojovce nakonec maturoval na střední průmyslové škole strojnické v Písku. Ale láska k malování se nakonec prosadila, když během vojenské základní služby v Táboře navštívil výstavu Františka Líbala. Zůstal okouzlen a zatoužil malovat jako tento uznávaný krajinář. V průběhu času se Mistr Líbal stal nejen jeho učitelem, ale i dobrým přítelem. O generaci staršího malíře často navštěvoval a při společném malování se snažil co nejvíce naučit. Milota se nevzdal svého živobytí ve strojírenské továrně, ale ani malování, které mu vždy bylo víc než pouhou zálibou, i když profesionálním malířem se stal až po roce 1989. Malování mu poskytlo nejen nejednu krásnou chvíli, ale když se zdálo, že se mu boří svět, nalézal v ateliéru opět rovnováhu a novou víru. Celou tu dobu zůstává věrný krajinomalbě a klasickému způsobu skicování - předběžné barevné kresby tvoří zásadně přímo v přírodě. V klidu protivínského ateliéru uprostřed zahrady plné ptáků pak vznikají až konečné obrazy. Jeho malířským stylem se stal barevně tlumený impresionismus.

„Miluju tu bezprostřední náladu v plném denním světle, nenapodobitelnou atmosféru, která na mne dýchá a podmaňuje si mě," říká Josef Milota a jako důkaz uvádí zkušenost z Bezdreva. Vydal se tam opět po letech a znovu jej „zlomila" scenérie loveného rybníka. Namaloval tam čtrnáct skic, několik dokonce z jednoho místa. Pokaždé bylo jiné světlo, jiná voda, i stromy se mu zdály být jiné, prostě pastva pro oči senzitivního výtvarníka. Jeden z těchto obrazů můžete obdivovat i na výstavě v galerii městského muzea v Protivíně, která začne 17. srpna a potrvá do 25.září 2010. Ze všech dvaceti pěti vystavených olejomaleb je patrné, jak rád se nechává opájet jihočeskou přírodou. Na svých plátnech zachycuje zejména vodu – blata i rybníky. Zamiloval si zejména Třeboňsko a také tvrz Klokočín v blízkosti Protivína, ale i další místa jižních Čech. Díla Josefa Miloty lze vidět i zakoupit v galeriích v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Třeboni, Prachaticích i v Praze. Řadu z nich obdivují i lidé v Rakousku, Německu, dalších evropských zemích i v Americe a v Austrálii. Josef Milota tak šíří krásu jihočeské krajiny po celém světě. Přestože teď už není tak častým hostem v přírodě, v šuplících uchovává stovky skic, které čekají, až na ně dojde řada, aby jako obrazy visely u lidí, zdobily jejich příbytky a ukazovaly krásu jihočeské přírody.

Fotogalerie

Fotogalerie Josef Milota foto č. 1 Fotogalerie Josef Milota foto č. 2
© 2010 Výlet do Protivína - všechna práva vyhrazena
Skinhome - samolepky na zeď Skinbook - samolepka na notebook Fabrix - pouzdra na notebooky, iPady, iPody, iPhony, mobilní telefony, hard disky, fotoaparáty