Protivín, to není jenom známý Pivovar Platan. Na návštěvníky se těší i Krokodýlí ZOO, kde můžete v bezpečí pozorovat desítky těchto tajemných predátorů. Čeká na vás Zoologické muzeum plné koster zvířat, expozice Jiřího Koláře, výstava exotické přírody, několik naučných stezek vedoucích krásnou jihočeskou přírodou a mnohem více.
Protivín se na své návštěvníky těší a dobře se o ně postará. Parkování zdarma na náměstí, dětské hřiště za rohem nebo příjemné informační centrum v kaplance vám jistě zpříjemní pobyt ve městě. Bude to tady bavit mámu, tátu a pochopitelně především děti! Na výletě do Protivína si společný volný čas skvěle užijete. Příjemně strávený den můžete zakončit v jedné z protivínských restaurací. Tak vzhůru na výlet!
Zoologické muzeum najdete v nově zrekonstruovaném objektu kaplanky na protivínském náměstí. Jsou zde vystaveny originální kostry a dermoplastické preparáty (vycpaniny) exotických zvířat. Rozhodně nejde o žádné modely či napodobeniny.
Zoologické muzeum v Protivíně vzniklo díky spojenému úsilí města Protivín a pana Miroslava Procházky, který kostry a lebky už nějakou dobu sbírá. Město tak získává atraktivní obsah pro rekonstruovanou památku v centru města a sběratel má šanci prezentovat cenné exponáty, které byly dosud uchovávány jen v depozitáři.
Původní záměr sběratele shromažďovat osteologické preparáty, zejména pak lebky a celé kostry krokodýlů, se postupem doby rozrostl na všechny obratlovce. Proto nyní sbírka obsahuje více než 1 200 exponátů, mnohdy kompletních systematických skupin obratlovců, např. kočkovitých šelem, medvědů, slonů, nosorožců, zoborožců a dalších.
Expozice v kaplance je zasvěcena především nosorožcům. Návštěvníkům se představuje nejrozsáhlejší sbírka koster nosorožců na světě, obsahující 5 kusů. Na první pohled pozorovatele ohromí majestátní velikost kosterních pozůstatků. Když odezní první dojem, je čas se pustit do podrobnější prohlídky. K vidění je kostra i dermoplastický preparát křížence severní a jižní formy bílého nosorožce, jedná se o světový unikát. Téměř každý vystavený exponát vyniká svou velikostí a Miroslav Procházka vysvětluje proč: „Jedná se většinou o původní dovozy zvířat Josefa Vágnera z Afriky do ZOO ve Dvoře Králové v 70. letech minulého století. Divoká zvířata byla umístěna v prostředí, kde byla dobře a pravidelně krmena, a tak dosahovala opravdu raritních parametrů. Třeba největší nosorožec na světě, který se jmenoval David. V Protivíně uvidíte jeho lebku i celou kostru.“
Poněkud menší, ale o to vzácnější, je kompletní kostra hrošíka liberijského. Trpasličího hrocha dlouho zoologové považovali pouze za výmysl, protože žije skrytě v pralesích Západní Afriky. Dnes se tento druh daří v některých českých zoologických zahradách dokonce rozmnožovat. Ale aby nezůstalo jenom u hrochů a nosorožců, k vidění je v kaplance i kompletní kostra dospělé žirafy.
Kromě odborných popisů kosterních pozůstatků si mohou návštěvníci zoologického muzea ještě přečíst o tom, jak se zvířata jmenovala a jaký byl jejich životní příběh. Bohatý depozitář Miroslava Procházky dává tušit, že další nové exponáty na sebe nenechají dlouho čekat, časem prý dojde i na oblíbené krokodýly a kočkovité šelmy.
Pro zobrazení tohoto videa potřebujete nejnovější verzi Adobe Flash-Player a zapnutý javascript ve Vašem prohlížeči.